Kaunas - miestas ir regionas

Čėkuvos dvaras

Lankytina vieta

Čėkuvos dvaras

Čėkuvos dvaras. I-III a. Romos monetos, rastos dabartinio Čėkuvos dvaro teritorijoje, rodo, kad žmonių čia gyventa dar priešistoriniais laikais. Dvaras išsiplėtė ir suklestėjo XVIII a. pab., valdant Šemetų giminei, čia veikė degtinės varykla ir plytų fabrikėlis. Po 1863 m. sukilimo dvarą iš Šemetų atėmė. Dvaras atiteko Lidijai Miler, o po jos mirties A. Mileriui. Nuo 1940 iki 1951 metų dvaro rūmuose veikė vidurinė mokykla. Po rūmų rekonstrukcijos, 1963 m. čia įsikūrė Ariogalos tuberkuliozinė ligoninė. Ją iškėlus, likęs be šeimininkų dvaras ėmė sparčiai nykti.

Dvaro sodyboje stovėjo 20 pastatų. Aišku, svarbiausi čia buvo patys dvaro rūmai – mūrinis, dviejų aukštų pastatas su balkonu. Rūmų įrengimas, baldai nepasižymėjo ištaigingumu ir prabanga, gal todėl, kad savininkas čia nuolat negyveno. Iš ūkinių pastatų išsiskyrė net devynios daržinės, mūrinis bravoras ir mūrinė karietinė, prie kurios glaudėsi taip pat mūrinis jaučių sukamas malūnas. Čėkuvos dvaro sodyba sudaro vieningą įvairios paskirties statinių bei želdinių visumą. Jau iš tolo pastebimas sodybą juosiantis XIX a. pab. įrengtas parkas, kurio pietuose pagrindinė alėja apsodinta kanadinėmis tuopomis, šiaurėje – klevais. Romantišką kažkada čia tvyrojusią atmosferą primena iš pirmo žvilgsnio beveik nepastebimas senų laikų reliktas – parko rožė. Sakoma, kad tokios augdavo tik dvarų gėlynuose.

Deja, XX a. vid., rūmus pritaikant ligoninei, pastatas buvo smarkiai rekonstruotas. Autentiška liko tik pirmą ir antrą aukštus jungianti laiptinė. Seniausias išlikęs sodybos pastatas – svirnas. Jis paveiktas klasicizmo, nors turi ir baroko bruožų.

Kaip nuvažiuoti į vietą? Čėkuvos dvaras

GPS 55.262887, 23.507198